חוסן דרך צ'י גונג

 

התפישה התודעתית הוליסטית\כולית מיושמת בתרגול הצ'י גונג ומכילה את כל היבטי האדם מהגוף ועד הנפש.

היכולת הייחודית לפתח מודעות וקשר הדוק בינינו לבין היקום כמו לכל יצור ביקום, להכיר, לבחור ולהשפיע מעבר לתגובות אוטומטיות, היא היכולת שמתפתחת בתרגול הג'ננג צ'י גונג, לא רק ביחס לגופנו וכאבנו אלא גם ביחס לסביבה.

בתרגול אנחנו בונים בריאותו פיזית ונפשית מחזקים את מערכות הגוף ואת איבריו לתפקוד יעיל יותר, בנוסף לגמישות, עוצמה, קואורדינציה, מיקוד וריכוז, אבל בעיקר חוויית החיוניות והתרחבות.

ההיכרות העמוקה עם זרימת הצ'י ואיברי גופנו מעירה אותנו אל דפוסי אנרגיה בריאים והרמוניים של הגוף.

אחד המשפטים היפים ביותר ששמעתי בהקשר לריפוי היה ציטוט מתוך דבריו של דר" פאנג מייסד השיטה הזו:

הוא אמר:

"Wisdom Healing (Zhineng) Qigong is: Use of the mind’s intelligence to direct chi to transform, perfect, and improve the conscious potential of the wholistic body, thereby uplifting the consciousness of the practitioner from an automated condition to that of autonomous wisdom."   ~ Dr. Pang

Energizing

כאשר צרכי הגוף מסופקים, הלב שקט ונפתחים לקבלה והכרת תודה עמוקה.

החיוך הפנימי , ההאו-להשהם מפתחות הזהב של הצ'י גונג ומלווים את התרגול, מאפשרים למודעות ולחמלה הפנימית להתרחב מעבר לתמונת העולם המצומצמת והמקבעת.

אנחנו מתחברים לשדות הצ'י שסביבנו , לתנועה האינסופית שבתוכנו ומחזקים את הקשר עם הצ'י של היקום.

פנימה והחוצה. הכוונה והלב, הגוף והצ'י , התודעה וההקשבה נחווים כאחד.

שדה הצ'י ייחודי מעצים את הכוחות היצירתיים שבנו, ומפעיל כוחות הריפוי הפנימיים אנחנו חווים תחושת אחדות שאין כמוה.

Oneness

לאט לאט ולפעמים, בן רגע , אנחנו חווים בהירות מנטאלית, שמחה פשוטה ביומיום, מרגישים את פוטנציאל הריפוי הפנימי שלנו ותחושת חיוניות ושלווה פנימית משתררת. 

אנחנו בריאים במובן המלא של המילה ומסוגלים להתמודד עם מה שיבוא.

ומה קורה במוח?

סרוטונין שהוא מוליך עצבי כימי ומיוצר באופן טבעי מופרש בזמן התרגול. הסרוטונין מסייע לווסת תהליכי עיכול, זרימת דם, טמפרטורת גוף ונשימה, ויש לו תפקיד מרכזי בהתנהלות תקינה של מערכת העצבים המרכזית והמוח, תוך שהוא משפיע על מצב הרוח.

בהיפוקמפוס, למשל, מווסתים הנוירו טרנסמיטורים של סרוטונין את הזיכרון ואת מצב הרוח .למעשה, יש מחקרים רבים המעידים כי תרגול טאי צ'י או צ'י גונג יעיל מאד בהעלאת רמות המצב רוח כמו תרופות נוגדות דיכאון.

התרגול בצ'י גונג משפיע גם ביום יום ולא רק בזמן השיעורים.

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהוא עם ומתחיל ללכת וכל הנמצא בדרכו אומר לו שלום!

על אף שהזרם הבלתי פוסק של רגשות, מחשבות, דאגות ומטלות, מלווה אותנו ביום ובלילה, בעבודה ובשעות הפנאי – ממלא את המרחב הפנימי בדחיסות וברעש. יש גם רגעים ואליהם אנחנו חותרים- בהם המרחב מתרוקן, והמרחב מתחלף באור בהיר ושקט.

איך ניתן לשמור את האור, צלול וריק? זה מתחיל בחיבור התודעה עם הגוף - במקום להיות ברעש, בעומס, בסיפור, לחזור אל התחושות הפיזיות ולהסכים להיות. להיות נוכחים ברגע, בכאן ובעכשיו במבט פנימי אוהב וסבלני.

התרגול הפיזי, האינטנסיבי, מעורר וממקד, משפיע ומחבר אל כל המערכות: מתיחה והנעה של מערכת השלד, הפעלה של מערכת העצבים, מערכת הדם, החיסון, הלימפה ועד למטבוליזם התאי. התרגול מעיר את הצ'י לתנועה, פותח חסימות ומשחרר מתחים פיזיים ורגשיים, יוצר מרחב פנימי שקט, מואר ורגוע.

האו לה!!  האו לה!  האו לה!

בצ'י קונג חכמת הריפוי(Zhineng), אנחנו לומדים ומקבלים כלים לחזור אל הגוף ולרוקן את המרחב. לשנות את הסביבה הפנימית מרועשת לשקטה ובהירה. גם לעורר את החיוניות שגלומה בו.

 

Tivonet